Правдико

Организациона поставеност на Град Скопје

Организациона поставеност на Град Скопје

Органи на Градот Скопје и на општините во Градот Скопје  Органи на градот Скопје и на општините во Градот Скопје се совет и ...

Прочитај повеќе...

Ќе има ли крај конфликтот во Појасот Газа?

Ќе има ли крај конфликтот во Појасот Газа?

Уште од самиот почеток, значајно е да се каже фактот дека Палестина и палестинскиот народ не се обединети, и дека територијата за ...

Прочитај повеќе...

Васко Наумовски е новиот македонски преговарач за името

Васко Наумовски е новиот македонски преговарач за името

Поранешниот вицепремиер за евроинтеграции, Васко Наумовски е новиот македонски преговарач за името, јавува ТВ Алфа повикувајќи се на високи извори во преговарачкиот ...

Прочитај повеќе...

Ердоган сака поголеми овластувања за претседателот на Турција

Ердоган сака поголеми овластувања за претседателот на Турција

Претходните напори за промени на Уставот беа неуспешни поради забелешките на опозицијата Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека би сакал зголемување на ...

Прочитај повеќе...

Сообраќајната полиција неделно фаќа над 200 пијани возачи

Сообраќајната полиција неделно фаќа над 200 пијани возачи

Млади на возраст од 21 до 24 години се најчести жртви на сообраќајни несреќи на патиштата во земјава, а полиција секоја недела ...

Прочитај повеќе...

Судскиот процес за смртоносниот пожар во ноќниот клуб во 2012 година ја разбранува Србија

Судскиот процес за смртоносниот пожар во ноќниот клуб во 2012 година ја разбранува Србија

Србија две години внимателно го следи судењето на обвинетите за смртта на шест лица во пожарот во ноќниот клуб во Нови Сад, најголемиот град ...

Прочитај повеќе...

Одложено судењето за кражбата од музејот на Македонија

Одложено судењето за кражбата од музејот на Македонија

  Судењето за случајот „Кражба во Музеј на Македонија“ во Основниот суд Скопје 1 е одложено по барање на одбраната, бидејќи не ги ...

Прочитај повеќе...

Организациона поставеност на Град Скопје

Организациона поставеност на Град Скопје

1
Ќе има ли крај конфликтот во Појасот Газа?

Ќе има ли крај конфликтот во Појасот Газа?

2
Васко Наумовски е новиот македонски преговарач за името

Васко Наумовски е новиот македонски преговарач за името

3
Ердоган сака поголеми овластувања за претседателот на Турција

Ердоган сака поголеми овластувања за претседателот на Турција

4
Сообраќајната полиција неделно фаќа над 200 пијани возачи

Сообраќајната полиција неделно фаќа над 200 пијани возачи

5
Судскиот процес за смртоносниот пожар во ноќниот клуб во 2012 година ја разбранува Србија

Судскиот процес за смртоносниот пожар во ноќниот клуб во 2012 година ја разбранува Србија

6
Одложено судењето за кражбата од музејот на Македонија

Одложено судењето за кражбата од музејот на Македонија

7

Правдико Магазин

Skopje-grb

Организациона поставеност на Град Скопје

Органи на градот Скопје и на општините во Градот Скопје се совет и градоначалник. Советот на Градот Скопје го сочинуваат 45 членови.


10544384_10203783808051558_4401448645592540170_n

Ќе има ли крај конфликтот во Појасот Газа?

Уште од самиот почеток, значајно е да се каже фактот дека Палестина и палестинскиот народ не се обединети, и дека територијата за која тие се борат е поделена, и во одреден дел окупирана од страна на Израел.


0BFF9A88-23D3-4C10-B441-2401EB265B7B_mw1024_s_n

Васко Наумовски е новиот македонски преговарач за името

Поранешниот вицепремиер за евроинтеграции, Васко Наумовски е новиот македонски преговарач за името, јавува ТВ Алфа повикувајќи се на високи извори во преговарачкиот процес.


13012014080240_Redžep Taip Erdogan.jpg 1

Ердоган сака поголеми овластувања за претседателот на Турција

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека би сакал зголемување на овластувањата на претседателот на Турција, најавувајќи при тоа дека очекува неговата владејачка Партија на правдата и развој (АКП) да предложи нов устав по парламентарните избори во 2015 година.


E964C65908E74B4E83B4111F96E8E22D1

Сообраќајната полиција неделно фаќа над 200 пијани возачи

Млади на возраст од 21 до 24 години се најчести жртви на сообраќајни несреќи на патиштата во земјава, а полиција секоја недела фаќа по 200 алкохолизирани возачи, предупредуваат од МВР.


IGORphoto

Судскиот процес за смртоносниот пожар во ноќниот клуб во 2012 година ја разбранува Србија

Србија две години внимателно го следи судењето на обвинетите за смртта на шест лица во пожарот во ноќниот клуб во Нови Сад, најголемиот град во српската покраина Војводина.


7D0B0D586C433D449897EDE43E192FD5

Одложено судењето за кражбата од музејот на Македонија

Судењето за случајот „Кражба во Музеј на Македонија“ во Основниот суд Скопје 1 е одложено по барање на одбраната, бидејќи не ги добила доказите добиени во предистражна постапка.


0,,17796346_303,00

Путин вети соработка за паднатиот авион

Тешко вооржени сепаратисти досега ја попречуваа работата на експерите на местотo на падот на малезискиот авион во Источна Украина. Западот го губи трпението и ѝ се заканува на Москва.


Eu_Commission2

Уставните измени под лупа на Брисел, оценката ќе биде дел од извештајот за напредокот

Уставните промени ќе бидат запишани во годинешниот Извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија, а дали ќе влезат во позитивните или негативните оценки ќе зависи од тоа дали тие ќе бидат според европските стандарди, вели Александар Иваноски од Институтот за европски политики.


Партнери на Правдико