Правдико

Вести

 
 

Објавено: 14/12/2017

Белгиски суд ја запре процедурата за екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија

Судија во Белгија денеска реши да ја запре процедурата за екстрадиција на разрешениот каталонски премиер Карлес Пуџдемон во Шпанија.


 
 

Објавено: 14/12/2017

Европскиот парламент ја одби забраната за гиро и шиш-ќебапи

Европскиот парламент денеска не изгласа забрана за употреба на месото што се користи за подготовка на гиро, донер и шиш-ќебап.


 
 

Објавено: 14/12/2017

Угостителите и лекарите за и против измените на Законот за заштита од пушење

Угостителите се за, а лекарите против Предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето кој е поднесен по скратена постапка.


 
 

Објавено: 14/12/2017

Кривични пријави против двајца директори на училишта во Битола

Полицијата поднесе кривична пријава против двајца директори на основно и на средно училиште поради злоупотреба на службената положба.


 
 

Објавено: 14/12/2017

Во предлог-законот за енергетика, евтината тарифа на струјата останува за домаќинствата

Министерството за економија како предлагач на законот за енергетика, ја информира јавноста дека со новото законско решение нема да се укине евтината тарифа на струјата, туку таа е гарантирана како минимум услов во процесот на либерализација на пазарот на електрична енергија.


 
 

Објавено: 14/12/2017

ЕП поддржа влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната

Мнозинството парламентарни групи во Европскиот парламент денеска ја поддржаа Резолуцијата со која се бараа Бугарија и Романија да станат членки на Шенген зоната. Против, таквиот став се изјаснија само парламентарните групи на Европските реформисти и…


 
 

Објавено: 14/12/2017

ЕП со препораки за поефикасна борба против „фискалните раеви“

Пратениците на Европскиот парламент ги осудија сериозните пропусти на некои членки на ЕУ во борбата против фискалните измами, но се откажаа од барањето четири земји да се стават на црната листа на „фискални раеви“. Европратениците,…


 
 

Објавено: 14/12/2017

Ново судење за „Труст“, ќе биде сослушан вториот вештак

Рочиштето за предметот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан, ќе продолжи денеска во кривичниот суд, со сослушување на вешто лице предложено од Специјалното јавно обвинителство. На минатото рочиште исказ…


 
 

Објавено: 14/12/2017

Сенатор обвинет за сексуално вознемирување најден мртов, најверојатно се самоубил

Републиканскиот сенатор Ден Џонсон од Кентаки, кој беше обвинет за сексуално вознемирување на тинејџерка, пронајден е мртов покрај својот автомобил и се верува дека извршил самоубиство. Џонсон е пронајден со една прострелна рана. Според надлежните,…


 
 

Објавено: 14/12/2017

Измените на законот за пушење на дневен ред на Комисијата за здравство

Комисијата за здравство денеска ќе расправа за предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето, кој до Собранието го поднесе пратеникот Томислав Тунтеев од СДСМ. Во поднесениот предлог се наведува дека со измените и…


Партнери на Правдико