Правдико

Вести

 
 

Објавено: 19/10/2017

Велика Британија: Се одложува разгледувањето на законот за напуштање на ЕУ

Британскиот парламент следната недела нема да го разгледува клучниот закон за повлекување од ЕУ, изјави шефицата на парламентарната група на владејачката Конзервативна партија, Андреа Лидсом.


 
 

Објавено: 19/10/2017

Словенија со закон ќе забрани работа во недела и на празник

Новиот Закон за трговија во Словенија предвидува затворање на продавниците во недела и на празници, а би можел да стапи на сила во февруари следната година.


 
 

Објавено: 19/10/2017

Во Албанија запленети 10 тони дрога, опозицијата бара смена на Рама

Албанската полиција запленила десет тони марихуана во Валона со што продолжува серијата скандали кои сериозно ја тресат владата на Еди Рама, по што опозицијата побара негова смена.


 
 

Објавено: 19/10/2017

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во материјалите од гласањето во првиот круг на локалните избори во неделата се утврди дека му било дозволено на граѓанин да гласа без да се потпише во изводот од Избирачкиот список.


 
 

Објавено: 19/10/2017

Грчкото МВР за „Макфакс“: Двете уапсени лица имаа фалсификувани пасоши

Министерство за внатрешни работи на Грција за „Макфакс“ ја потврди информацијата дека двајцата обвинети Горан Грујевски и Никола Бошковски биле уапсени вчера во Солун со фалсификувани патни исправи.


 
 

Објавено: 19/10/2017

Апелација уште 6 пати ќе одлучува дали бомбите на СЈО се доказ

Кривичниот суд на 19 септември, еден ден откако Апелација прифати бомбите да бидат доказ во предметот „Триста“, ги отфрлил прислушуваните разговори на Специјалното јавно обвинителство како докази во обвиненијата  за случајот „ТНТ“, а на втори октовмри и за  предметот „Титаник 2“. Од СЈО за Макфакс потврдија дека oсвен овие два предмети, за уште 4 случаи на СЈО бомбите се отфрлени како доказ, а тоа се предметите: „Титаник“, „Тенк“, „Тифани“ и „Тревник“.


 
 

Објавено: 19/10/2017

(ВИДЕО) Караџоски одби да одговори дали ќе понесе одговорност ако се утврди месетење на судии во кривичен

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџоски одби да одговори на прашање на „Макфакс“ дали ќе понесе лична одговорност тој и членовите на Судскиот совет ако се утврди дека има злоупотреби на АКМИС системот во кривичниот суд за распределба на предмети


 
 

Објавено: 19/10/2017

Европски ден за борба против трговија со луѓе

По повод одблежувањето на 18-ти октомври Европскиот ден за борба против трговијата со луѓе, Националниот координатор и Државен секретар во Министерството за внатрешни работи г-ѓа Магдалена Несторовска го најавипочетокот на Кампањата за борба против трудова…


 
 

Објавено: 19/10/2017

Амнестија за романските затвореници ако немале хумани услови

Во Романија денеска стапи во сила законот, според кој затворениците кои ја издржувале казната во нехумани услови би можеле порано да бидат ослободени. Романскиот претседател Клаус Јоханис, во текот на летниот период, го прифати законот…


 
 

Објавено: 19/10/2017

Случај Агрокор: Притвор за газдата Тодориќ, тој е во бегство

Судот во Загреб одреди мерка притвор на сопственикот на “Агрокор” Ивица Тодориќ, додека други 12 осомничени за скандалот околу компанијата доцна синоќа беа ослободени. Тодориќ не се појави на суд, туку преку своите претставници објави…


Партнери на Правдико