Правдико

Македонија

 
 

Објавено: 18/08/2017

Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија

Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна четири лица.


 
 

Објавено: 18/08/2017

Осумчлена терористичка ќелија ги изврши нападите во Каталонија

Шпанските власти веруваат дека осумчлена терористичка ќелија е можниот извршител на вчерашните напади во Каталонија и дека групата планирала да употреби шишиња со пропан бутан, пренесоа британските медиуми повикувајќи се на извор од истрагата.


 
 

Објавено: 18/08/2017

Полицијата во Кичево приведе продавач на дрога

Полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Р.В.(40) од Кичево поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори” и „недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи ”.


 
 

Објавено: 18/08/2017

Претседателот Иванов ќе додели ордени во АРМ

По повод  Денот на Армијата на  Македонија претседателот Ѓорге Иванов ќе им додели Орден за воени заслуги на  Командата за обука и доктрини, Баталјонот за почести и Четвртиот механизиран пешадиски батајлон на АРМ.


 
 

Објавено: 18/08/2017

Кавадаречкиот градоначалник доби два месеца затвор за поткуп при избори и гласање

Основниот суд во Кавадарци го осуди градоначалникот на општина Кавадарци, Александар Панов, на два месеца затвор за кривично дело поткуп при избори и гласање.


 
 

Објавено: 18/08/2017

Османи побара поголем пристап до информациите од јавен карактер

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со претседателот на Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер, Ѓорѓи Сламков, посветен на имплементацијата на мерките од Планот 3-6-9,…


 
 

Објавено: 18/08/2017

Градоначалникот на Кавадарци осуден за поткуп при избори и гласање

Со пресуда на Основен суд Кавадарци, градоначалникот на општина Кавадарци Александар Панов денеска беше осуден на два месеца затвор за кривично дело „поткуп при избори и гласање“. – За ова дело предвидена е парична казна…


 
 

Објавено: 17/08/2017

Украден накит вреден над два милиона денари од куќа во Тетовско

Синоќа околу 21 часот и 20 минути во село Боговиње, Тетовско, од куќа во сопственост на Џ.И. (56) бил украден златен накит.


 
 

Објавено: 17/08/2017

Рокови, процедури и можни сопки за изборот на новиот Јавен обвинител

Со денешното разрешувањето на Марко Зврлевски од функцијата државен јавен обвинител, Владата може да почне со процедурата за именување на негов наследник. Ако разрешувањето на Зврлевски ја окупираше јавноста добар дел од летото, со развлекувањето на расправата од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, тогаш речиси извесно е дека постапката за именување на нов јавен обвинител, која и онака е покомплицирана, ќе биде актуелна во текот на оваа есен.


 
 

Објавено: 17/08/2017

Пет судии обвинети од СЈО останаа без имунитет

Судскиот совет на довчасовна седница затворена за јавност, донесе одлука да им го одзеде имунитетот на петмина судии. Неофицијално, станува збор за управни судии обвинети за злоупотреба на службената положба во предметот „Титаник 2“ кој го отвори СЈО во февруари.


Партнери на Правдико