Правдико

Македонија

 
 

Објавено: 16/10/2017

Апсења за аферата „Агрокор“, Тодоровиќ не е во Хрватска

Четворица поранешни клучни раководители на концернот „Агрокор“ во Хрватска се уапсени во полициската акција којашто почна рано утрово, во рамки на истрагата што се води поради сомнеж за стопански криминал и за фалсификување. Цел на полициската истрага е  „Кулмеровата палата“ во Загреб, сопственост на основачот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ, каде што е извршен претрес.


 
 

Објавено: 16/10/2017

Царината заплени 16.000 фунти на граничниот премин Табановце

Вкупно 16.080 британски фунти откри царината при контрола на камион кој бил управуван од македонски државјанин, а пријавен за влез во државата на граничниот премин Табановце.


 
 

Објавено: 16/10/2017

ОБСЕ/ОДИХР : Изборите беа во согласност со меѓународните стандарди

Изборите беа во согласност со меѓународните стандарди, оцени мисијата на ОБСЕ/ ОДИХР на прес -конференција на која ги изнесоа оценките за вчерашниот изборен ден во земјава.


 
 

Објавено: 16/10/2017

Хелсиншкиот комитет и коалицијата СЗПМЗ ќе поднесат кривична пријава против Стевчо Јакимовски

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и Коалицијата за сексуални и здравствени права на маргинализирани заедници ќе поднесат кривична пријава против кандидатот за градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, за предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа, за што е предвидена казна затвор од една до пет години.


 
 

Објавено: 16/10/2017

Три обвинителства отворија постапки за поткуп, изборна измама и злоупотреба на избирачко право

Обвинителствата во Битола, Кочани и Скопје водат шест предистражни постапки за кривични дела поврзани со изборите во земјава. Постапките се водат за поткуп, злоупотреба на избирачко право и изборна измама.


 
 

Објавено: 16/10/2017

Полицијата го истражува нападот врз Стевчо Јакимовски

Полицијата го истражува синоќешниот инцидент пред седиштето на ГРОМ, каде се тврди дека Сеад Рахиќ извадил нож и им се заканувал на граѓани кои биле собрани пред партискиот штаб. Против него е поднесена пријава. Според извори од МВР, Рахиќ се очекува да биде повикан на разговор во полициската станица Карпош.


 
 

Објавено: 16/10/2017

Над 44 илјади неважечки ливчиња во првиот круг

На изборите ДИК во првиот круг досега утврди вкупно 44.481 неважечки гласачки ливчиња. Бројот на неважечки ливчиња е поголем за нешто над 6000 од оној за изборите за градоначалник во 2013, кој по двата круга…


 
 

Објавено: 13/10/2017

ЕУ ги повика партиите да овозможат избори без заплашување и насилство

Локалните избори на 15 и 29 октомври се можност за граѓаните да ги изразат своите гледишта за правецот во кој нивните општини треба да се движат во иднина, се вели во заедничката изјава на делегацијата на Европската Унија и на амбасадите на земјите членки на ЕУ во пресрет на локалните избори.


 
 

Објавено: 13/10/2017

Седум канцеларии на народниот правобранител ќе примаат поплаки на денот на изборите

В недела, на денот на одржувањето на првиот круг од локалните избори, сите седум канцеларии на народниот правобранител – во Скопје, Битола, Кичево, Куманово, Струмица, Тетово и во Штип, од 7 до 19 часот ќе бидат отворени за граѓаните, со цел да им се помогне во остварувањето и заштитата на нивните права.


 
 

Објавено: 13/10/2017

Хелсиншкиот комитет ќе дежура за граѓаните на изборите

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија известува дека в недела канцеларијата на Комитетот ќе биде отворена во текот на целиот ден со цел да им овозможи на граѓаните да пријават повреда на избирачкото право за време на локалните избори.


Партнери на Правдико