Правдико

Регион

 
 

Објавено: 27/06/2017

Хрватска: Домот на должникот ќе се изземе од присилна наплата

Хрватската влада ги дефинира четирите клучни дополнување во постојниот Закон за извршување, кои треба да бидат донесени до крајот на летото. Поради сериозноста на проблемот со неможноста илјадници граѓани да ги плаќаат заостанатите долгови, Владата…


 
 

Објавено: 22/06/2017

Словенија: Уапсени се 22 лица за трговија со дрога

Словенечката полиција, денеска објавила дека во рамките на обемната истрага во средата,, извела 25 куќни претреси низ целата територија на Љубљана и Цеље. Во рамките на акцијата е разбиена голема криминална мрежа за која има…


 
 

Објавено: 22/06/2017

Трамп ја донесе првата одлука за Западен Балкан

Американскиот претседател Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за Западен Балкан, кои пред 16 години ги воведе тогашниот претседател Џорџ Буш. Како што објави Белата куќа, се работи за уредба која во 2001 година ја донел Буш.


 
 

Објавено: 21/06/2017

По само шест месеци, падна Владата во Романија

Романскиот парламент ја урна Владата на социјалдемократот Сорин Гринденау. Во гласањето за доверба во парламентот Владата изгубила со 241: 7.


 
 

Објавено: 20/06/2017

Внукот на Енвер Хоџа на суд поради шверц на кокаин

Албански обвинител побарал внукот на комунистичкиот диктатор Енвер Хоџа и осуммина негови соучесници да бидат осудени поради шверц на кокаин за земјите од Западна Европа.


 
 

Објавено: 20/06/2017

Пленковиќ: Хрватска не ја обврзува арбитражата со Словенија

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека Загреб ја очекува пресудата од Арбитражниот суд за територијалниот спор со Словенија, но додаде дека сепак ќе ја почитува одлуката на Саборот од јули 2015 година – Хрватска да…


 
 

Објавено: 19/06/2017

БиХ, Србија, Македонија и Црна Гора ќе бараат укинување на роамингот со ЕУ

Министрите одговорни за телекомуникации на БиХ, Србија, Црна Гора и Македонија се договорија денеска да пратат писмо до Европската комисија со кое ќе побараат укинувањето на роамингот во ЕУ да се прошири на четирите земји.


 
 

Објавено: 19/06/2017

Србија отвора две нови поглавја од преговорите за членство во ЕУ

Србија денеска во Брисел ќе ги отвори поглавјата 7 и 29 од преговорите за членство на земјата во ЕУ, јави Танјуг. Српската делегација на преговорите ќе ја предводи министерката за евроинтерграции Јадранка Јоксимовиќ, која изјави…


 
 

Објавено: 16/06/2017

Во Италија уапсен „принцот од Црна гора и Македонија“

Италијанската полиција го приведе Стефан Чернетиќ поради тоа што со години се претставувал како „принц од Црна Гора и Македонија“ и на тој начин измамил голем број претставници на џет-сетот, живеејќи на нивна сметка и…


 
 

Објавено: 13/06/2017

Унгарија го усвои законот за финансирање на невладини организации од странство

Унгарските пратеници денеска го одобрија контроверзниот закон за невладини организации фининсирани од странски држави. Законот ќе бара од групите кои добиваат повеќе од 24 илјади евра годишно да бидат регистрирани како „организација поддржана од странство“ или ќе ризикуваат да бидат затворени. Невладините организации исто така ќе траба да ги наведат сите странски спонзори кои ќе им побезбедат повеќе од 1.800 долари годишно.


Партнери на Правдико