Правдико

Регион

 
 

Објавено: 20/04/2017

Словенечкото обвинителство бара на поранешниот премиер Јанша да му се одземат 400 илјади евра

Словенечкото Специјално државно обвинителство поднело тужба против лидерот на словенечката опозиција и поранешен премиер Јанез Јанша и бара да му се одземе незаконски стекнатиот имот од речиси 400 илјади евра, пренесуваат словенечките медиуми. Во соопштението на…


 
 

Објавено: 20/04/2017

Поранешниот хрватски генерал Владимир Загорец осуден на две години затвор

Судот во Австрија на две години затвор ги осуди поранешниот хрватски генерал Владимир Загорец и директорот на банката Хипо Алпи Адриа, Гинтер Штридингер, пренесуваат хрватските медиуми Тие се осудени поради повеќемилионска измама. Загорец и Штридингер…


 
 

Објавено: 19/04/2017

Стефановиќ: Уапсени криминалци, за 250 евра криумчареле мигранти кон ЕУ

Српската служба за борба против организираниот криминал уапси осумчлена криминална група која е осомничена за трговија со луѓе. „Групата е осомничена за шверц на илегални имигранти“, изјави во средата српскиот министерот за внатрешни работи, Небојша…


 
 

Објавено: 18/04/2017

Сомнителни над 2 ипол милиона гласови на референдумот во Турција

Неправилностите би можело да го сменат резултатот од неделниот референдум во Турција кој заврши со тесен резултат за измени на Уставот за поголеми овластувања на претседателот.


 
 

Објавено: 14/04/2017

Спречен терористички напад во очи на референдумот во Турција

Најмалку пет лица се уапсени поради сомнение дека се поврзани со Исламска држава и дека планирале “сензационални напади“ во Турција за време на референдумот за проширување на овластувањата на претседателот Реџеп Таип Ердоган, што ќе се одржи во недела.


 
 

Објавено: 13/04/2017

Мнозинството Турци ќе ги поддржат уставните измени на референдумот

Анкетата на социолошката агенција Гезиџи прогнозира поддршка од 51,3 отсто за уставните реформи, кои ќе бидат ставени на референдум во Турција оваа недела и ќе му дадат поголеми надлежности на претседателот на државата.


 
 

Објавено: 13/04/2017

Македонците влегоа во предлог-законот за малцинства во Албанија

Албанската Влада на вчерашната седница го усвои Предлог-законот за заштита на националните малцинства во земјата, што набрзо треба да се најде на дневен ред на Парламентот. Во член 3 од Законот пишува дека за национални…


 
 

Објавено: 12/04/2017

Тахири: Ослободувањето на Харадинај е услов за продолжувањето на дијалогот со Србија

Косовската министерка за дијалог, Едита Тахири изјавила дека дијалогот помеѓу Белград и Приштина не може да продолжи се додека лидерот на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај не се врати во Косово од Франција, каде од јануари ја чека одлукатана судот за екстрадиција, на основа на барањето на Србија


 
 

Објавено: 10/04/2017

Петиција за признавање на македонската возачка во Германија

Група Македонци во Германија покренаа иницијатива со која бараат од тамошните власти да ја признаат македоската возачка дозвола, која во оваа земја се уште не важи, што претставува голем проблем за македонските иселеници. Македонците кои…


 
 

Објавено: 07/04/2017

Хрватска го усвои „Лекс Агрокор“

Хрватскиот Сабор во петокот го изгласа законот за вонредна управа во трговските друштва од системско значење за државата, кои се соочени со потешкотии во работењето. Законот е познат како „Лекс Агрокор“, а за негово донесување гласаа 83 пратеници, додека 46 беа против, а двајца воздржани, пренесуваат хрватските медиуми


Партнери на Правдико