Правдико

Регион

 
 

Објавено: 30/06/2017

Брнабиќ: Нормално е да се повлекуваат закони

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска изјави дека тоа што некои закони се повлечени од собраниска процедура е вообичаено кога ќе се избере нова влада.


 
 

Објавено: 29/06/2017

Објавување на арбитражната одлука за спорот меѓу Хрватска и Словенија

Меѓународниот арбитражен суд во Хаг денеска треба да ја објави својата одлука во врска со граничниот спор меѓу Хрватска и Словенија во Пиранскиот Залив. Во пресрет на одлуката на Арбитражниот суд, словенечкиот премиер Миро Церар…


 
 

Објавено: 29/06/2017

Косовскиот суд за воени злосторства наскоро почнува со работа

Косовскиот Уставен суд во среда го отвори патот за почеток на работата на трибуналот за воени злосторства кој ќе им суди на високи претставници на ОВК, а првите обвиненија би можеле да бидат подигнати уште…


 
 

Објавено: 27/06/2017

Хрватска: Домот на должникот ќе се изземе од присилна наплата

Хрватската влада ги дефинира четирите клучни дополнување во постојниот Закон за извршување, кои треба да бидат донесени до крајот на летото. Поради сериозноста на проблемот со неможноста илјадници граѓани да ги плаќаат заостанатите долгови, Владата…


 
 

Објавено: 22/06/2017

Словенија: Уапсени се 22 лица за трговија со дрога

Словенечката полиција, денеска објавила дека во рамките на обемната истрага во средата,, извела 25 куќни претреси низ целата територија на Љубљана и Цеље. Во рамките на акцијата е разбиена голема криминална мрежа за која има…


 
 

Објавено: 22/06/2017

Трамп ја донесе првата одлука за Западен Балкан

Американскиот претседател Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за Западен Балкан, кои пред 16 години ги воведе тогашниот претседател Џорџ Буш. Како што објави Белата куќа, се работи за уредба која во 2001 година ја донел Буш.


 
 

Објавено: 21/06/2017

По само шест месеци, падна Владата во Романија

Романскиот парламент ја урна Владата на социјалдемократот Сорин Гринденау. Во гласањето за доверба во парламентот Владата изгубила со 241: 7.


 
 

Објавено: 20/06/2017

Внукот на Енвер Хоџа на суд поради шверц на кокаин

Албански обвинител побарал внукот на комунистичкиот диктатор Енвер Хоџа и осуммина негови соучесници да бидат осудени поради шверц на кокаин за земјите од Западна Европа.


 
 

Објавено: 20/06/2017

Пленковиќ: Хрватска не ја обврзува арбитражата со Словенија

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека Загреб ја очекува пресудата од Арбитражниот суд за територијалниот спор со Словенија, но додаде дека сепак ќе ја почитува одлуката на Саборот од јули 2015 година – Хрватска да…


 
 

Објавено: 19/06/2017

БиХ, Србија, Македонија и Црна Гора ќе бараат укинување на роамингот со ЕУ

Министрите одговорни за телекомуникации на БиХ, Србија, Црна Гора и Македонија се договорија денеска да пратат писмо до Европската комисија со кое ќе побараат укинувањето на роамингот во ЕУ да се прошири на четирите земји.


Партнери на Правдико