Правдико

Регион

 
 

Објавено: 22/11/2017

Младиќ осуден на доживотен затвор за геноцид

Хашкиот суд му изрече доживотна казна затвор на поранешниот воент командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ. По два часа читање на пресудата, Младиќ е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото, како…


 
 

Објавено: 22/11/2017

Инцидент во Хаг пред соопштувањето на пресудата за Ратко Младиќ

Час и половина пред пред изрекувањето на пресудата на воениот командант Ратко Младиќ дошло до инцидент пред судницата. Репортери од N1 кои се во Хаг известуваат дека непознат маж пред судницата се појавил со знаме на…


 
 

Објавено: 21/11/2017

Главниот уредник на електронскиот весник „Џумхуриет“ осуден на три години затвор

Главниот уредник на онлајн-изданието на турскиот опозициски весник „Џумхуриет“, Огуз Ѓувен, денеска е осуден на затворска казна во времетраење од три години и еден месец по обвинение за извршување пропаганда во полза на терористичка организација.


 
 

Објавено: 17/11/2017

Косово: Активисти на Самоопределување осудени за тероризам

Основниот суд во Приштина ги прогласи за виновни четворицата активисти на Самоопределување кои на 4 август минатата година со гранати го нападнаа објектот на Собранието на Косово. Четворицата активисти на Самоопределување добија 21 година и шест месеци затвор.


 
 

Објавено: 15/11/2017

САД разочарани од пресудата за потпалувачите на Амбасадата во Белград

Американската амбасада во Белград е зачудена што во судскиот процес за палење на амбасадата во 2008 година никој од обвинетите не е осуден на затворска казна.


 
 

Објавено: 15/11/2017

Баша: Албанија е на црната листа на САД за перење пари од дрога

Албанија се наоѓа на „црната листа“ на САД на земји во кои најмногу има перење пари од дрога и други криминални активности, изјави лидерот на албанската опозициска Демократската партија Љуљзим Баша. „Американскиот Стејт департмент годинава…


 
 

Објавено: 14/11/2017

Поради уцена притворен државниот секретар за транспорт на Романија

Обвинителите од Националната антикорупциска управа на Романија, вчера под обвинување за уцена го притворија Нинел Церцел, државен секретар во Министерството за транспорт на Романија. Случајот на антикорупционерите е поврзан со  инцидент од 31 октомври годинава,…


 
 

Објавено: 09/11/2017

Масовно апсење на приврзаници на ИД во Турција

Турските власти рано утринава уапсиле повеќе од 100 наводни припадници на Исламска држава во голема операција во близина на Анкара, јавуваат турските медиуми.


 
 

Објавено: 08/11/2017

Тодориќ ослободен со кауција, Хрватска бара образложение од Лондон

Со кауција од 100 илјади фунти, Судот во Лондон го ослободи сопственикот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ кој вчера сам и се предаде на полицијата.  Одземен му е пасошот, ќе мора да носи безбедносна алка и…


 
 

Објавено: 26/10/2017

Косово: Медицинска сестра го повлече сведочењето за трговија на органи

За време на судскиот процес против тројцата обвинети за трговија со органи на Косово, медицинската сестра која работела во клиниката „Медикус“ ја повлече изјавата потпишана пред десет години. Станува збор за изјава, потпишана поради отстранување…


Партнери на Правдико