Правдико

Регион

 
 

Објавено: 28/03/2017

Во Унгарија стапи во сила законот за задолжително сместување на мигрантите во кампови

Од денеска во Унгарија стапи во сила законот, со кој се превидува изградба на посебни кампови за сместување на сите мигранти. Како што јави ДПА, со овој контроверзен закон, кој предизвика многу спорови, се предвидува сите…


 
 

Објавено: 27/03/2017

Албанија ја отвори архивата на тајната полиција на Енвер Хоџа

Албанската Влада ја отвори архивата на поранешната тајна полиција Сигурими, повеќе од 25 години по падот на комунизмот, со цел „пацификација на албанската политичка сцена“, на која обвиненијата за соработка со таа полиција, често без докази, се ефикасно оружје за дискредитација


 
 

Објавено: 27/03/2017

Шидло: Римската декларација го обновува единството на ЕУ

Премиерот на Полска, Беата Шидло рече дека декларацијата, потпишана од лидерите на ЕУ во Рим не е толку амбициозна каква што полската Влада ја сакаше, но во актуелната политичка ситуација таа е прифатлива, затоа што…


 
 

Објавено: 24/03/2017

Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери и „таблети“, во авионите кои летаат од голем број аеродроми во земјите од Блискиот исток и северна Африка, вклучувајќи го и Истанбул, кон овие две држави


 
 

Објавено: 23/03/2017

Хашим Тачи купува артилерија од Германија, со цел да ги запре белградските тенкови

Косовскиот претседател Хашим Тачи има намера да купи оружје од Германија, а целта му е силна артилерија и современо пешадиско вооружување, коментираат српските медиуми.


 
 

Објавено: 23/03/2017

Србија го зголемува военото и полициско присуство на границите со Бугарија и Македонија

Во врска со информациите и предупредувања, кои доаѓаат од трети земји за можно преминување на терористички групи низ Србија и по повод можноста да се зајакне бегалскиот бран од Турција, Србија го зголемува военото и полициско присуство на границите со Бугарија и Македонија, информираат во четвртокот локалните медиуми


 
 

Објавено: 23/03/2017

БиХ и Русија со договор за клириншкиот долг

Босна и Херцеговина склучи договор со Русија за намирување на долгот во висина од 125 милиони долари од советското време. Босанското министерство за финансии соопшти дека со потпишувањето на договорот БиХ ќе стане единствената поранешна…


 
 

Објавено: 22/03/2017

Грција го саботира самитот на ЕУ уште пред нејзиниот почеток

Во сабота, во Рим, лидерите на 27-те земји од Европската унија без Велика Британија се собираат на историска средба, но Грција започна да го саботира форумот уште пред неговиот почеток, посочуваат аналитичари


 
 

Објавено: 17/03/2017

Унгарија ќе ја постави втората ограда на границата со Србија

Унгарија ќе го заврши поставувањето на втората ограда долж границата со Србија до крајот на мај и така ќе може да одбие можен нов бран на мигранти кои доаѓаат од Турција, изјави унгарскиот премиер Виктор…


 
 

Објавено: 16/03/2017

Близу 20 отсто од населението на Балканот живее на работ на сиромаштија

Близу 20 проценти од населението на земјите на Балканскиот полуостров живее на работ на сиромаштија. Ова го покажува анализата на Еуростат за сиромаштија и нееднаквоста на приходите на 28-те земји од Европската унија за 2015 година, пренесуваат во четвртокот медиумите.


Партнери на Правдико