Правдико

Регион

 
 

Објавено: 19/03/2015

БиХ договара депортирање од САД на лица осомничени за воени злосторства

Главното обвинителство на Босна и Херцеговина и американски претставници разговараа за депортирање на босанските имигранти од САД кои се под сомнение дека учествувале во воени злосторства за време на војната од 1992 до 1995 година.


 
 

Објавено: 19/03/2015

Поблиските врски со НАТО ја подобруваат демократијата во Србија

Поблиската соработка со НАТО и спроведувањето на Индивидуалниот акциски план за партнерство (ИПАП) ќе биде од полза за реформите во одбранбениот и безбедносниот систем на Србија, како и за демократските принципи и институциите во земјата – подобрувајќи го животот на обичните граѓани.


 
 

Објавено: 19/03/2015

САД предупредуваат на руско влијание на Балканот

Американската дипломатија периодов се почесто предупредува на зголемено руско влијание на Балканот. Американскиот помошник државен секретар задолжен за односи со јавноста, Даглас Френц, на дебата во Брисел вчера, како што јави МИА, ги предупредил земјите од Балканот, вклучително и Македонија, за како што рекол – она што доаѓало од Русија.


 
 

Објавено: 18/03/2015

Србија ќе суди за воени злосторства по обвинение од БиХ

Обвинителството на Босна и Херцеговина соопшти дека има поднесено обвинение за воени злосторства против српскиот државјанин Велибор Максимовиќ, на кој ќе му се суди во Србија. Ова е доказ за успешната соработка помеѓу двете земји за ваквиот тип на…


 
 

Објавено: 17/03/2015

Во мај се очекуваат првите апсења на лидерите на ОВК

Албанска телевизија која се повикува на меѓународни извори во Приштина, дознава дека со формирањето на специјалниот суд на Косово, ќе започнат и првите апсења на високи функционери од косовските институции кои за време на војната…


 
 

Објавено: 17/03/2015

Минималните плати на Балканот се далеку од европскиот просек

Највисоката месечна минимална плата во ЕУ  е во Луксембург и изнесува 1.923 €, што е речиси 15 пати повеќе од најниската минимална плата на Балканот, која изнесува околу 130 евра. Минималните плати на Балканот се…


 
 

Објавено: 17/03/2015

Грција и ЕУ: Затруена клима

Откако новата грчка влада стапи на должност, начинот на дискутирање во ЕУ се промени и во многу работи потсетува на некои стари времиња, смета во својот коментар Александер Кудашеф.


 
 

Објавено: 16/03/2015

Русија го засилува медиумското присуство во Србија

Од почетокот на годинава, српската публика може да ги следи и вестите на сервисот кој се финансира од Москва. Претходно со години можеа да ги следат оние кои се финансираат од Вашингтон или Берлин.


 
 

Објавено: 13/03/2015

Со реформи во Договорот за енергетска заедница кон подобра енергетска иднина на земјите од Југоисточна Европа.

(Брисел, 12ти март, 2015) Минатиот петок, на 6ти март, Претседавачите на мешовитите делегации на Европскиот парламент и шесте земји-аспиранти  за членство во Европската унија, заедно со потпретседателот на Европскиот парламент, испратија писмо до потпретседателот Марош…


 
 

Објавено: 13/03/2015

Косовскиот парламент го усвои законот против учество во туѓи војни

Со 60 гласови „за“,17 против и два воздржани, вчера доцна попладне косовскиот парламент го усвои Законот за спречување на косовски граѓани да се приклучуваат во вооружени конфликти надвор од територијата на Косово.


Партнери на Правдико