Правдико

Свет

 
 

Објавено: 11/12/2017

ЕП ќе разговара за проширувањето на Шенген и преговорите со Велика Британија

Европскиот парламент на својата последна седница во 2017 година во Стразбур ќе разговара за  пристапувањето на Бугарија, Романија и Хрватска во Шенген. Програмата предвидува членовите на Европскиот парламент да расправаат за темата в среда. Во…


 
 

Објавено: 07/12/2017

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел.


 
 

Објавено: 06/12/2017

Седница на СБ на ОН за работата на Хашкиот трибунал

Советот за безбедност на ОН денеска на редовна седница во Њујорк ќе го разгледа 24. Извештај за работата на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија, кој воедно е и последен извештај за работата на Трибуналот….


 
 

Објавено: 05/12/2017

Шпанија го повлече налогот за апсење на Пучдемон

Шпански судија го повлече налогот за апсење на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон и четворица министри на неговата влада, кои пред еден месец побегнаа во Белгија.


 
 

Објавено: 05/12/2017

Австрија одобри склучување на хомосексуални бракови

Уставниот суд на Австрија овозможи склопување на истополови бракови во земјата од 2019. година.


 
 

Објавено: 05/12/2017

Врховниот суд на САД ја поддржа забраната за влегување во земјата

Американскиот Врховен суд и даде зелено светло на администрацијата на претседателот Доналд Трамп во целост да ја примени забраната за влегување во таа земја на граѓани од шест главно муслимански држави. Деветмина судии на Врховниот…


 
 

Објавено: 05/12/2017

Советот на Европа бара поголеми права за жените

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нилс Муижниекс денеска објави извештај во кој се оценува дека е потребен напредок во репродуктивните права на жените во Европа, пристапот до абортус и контрацепција и во…


 
 

Објавено: 04/12/2017

Во БиХ уапсени 13 осомничени за злосторства против човештвото

Безбедносните сили на Босна и Херцеговина денеска уапсија 13 лица на подрачјето на Коњиц и Сараево поради злосторства против човештвото. Полициските службеници на Државната агенција за истраги и заштита на БиХ (СИПА) постапиле по наредба…


 
 

Објавено: 04/12/2017

Шпанија: Ослободени од шест од осум каталонски политичари

Шпанскиот врховен суд одлучи да пушти на слобода од шест од осум члена на поранешната каталонска влада, кои се сменети и уапсени по прогласувањето на независност. Меѓутоа, судот го одби барањето за ослободување од кауција…


 
 

Објавено: 04/12/2017

Уапсени осум осомничени за убиството на малтешката новинарка Дафне Галиција

Малтешката полиција уапсила осум осомничени за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција, соопшти премиерот на Малта Џозеф Мускат. Апсењата се извршени речиси два месеци откако новинарката беше убиена со бомба поставена во нејзиниот автомобил. Сите…


Партнери на Правдико