Правдико

Свет

 
 

Објавено: 20/01/2017

Германија ја легализираше марихуаната во медицински цели

Германските пратеници во четвртокот едногласно го одобрија легализирањето на марихуаната во медицински цели за тешко зболените пациенти, кога не постои ефикасна алтернативна терапија. Со законот изгласен во Бундестагот лекарите отсега ќе може да им го…


 
 

Објавено: 20/01/2017

Мексиканскиот нарко-бос Ел Чапо екстрадиран во САД

Познатиот мексикански нарко-бос Хоаким Гузман, познат по прекарот Ел Чапо (Кусиот) е екстрадиран во САД, соопштија мексиканските власти. Домашните медиуми претходно открија дека Ел Чапо бил префрлен на аеродромот во мексиканскиот пограничен град Сиудад Хуарез….


 
 

Објавено: 18/01/2017

Русија му го продолжи престојот на Сноуден

На поранешниот службеник во американската Национална агенција за безбедност (НСА), Едвард Сноуден, му е продолжен престојот во Русија, соопшти портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова.


 
 

Објавено: 18/01/2017

Судот во САД повторно покренува тужба против Apple

iTunes App Store е во сопственост и под контола на компанијата Apple, во која програмерите, музичарите и филмските студија ги пренасочуваат своите креации кои можат да се купат и преземат од страна на корисниците на производите на Apple.


 
 

Објавено: 18/01/2017

Обама ја намали казната за Менинг, за одавање тајни на WikiLeaks

Во вторникот, три дена пред напуштањето на должноста, Барак Обама ги намали казните за 209 осуденици и помилувал други 64 лица. Бредли Менинг по изрекувањето на пресудата за шпионажа објави дека се идентификува како жена….


 
 

Објавено: 18/01/2017

Антонио Тајани нов претседател на Европскиот парламент

Досегашниот потпретседател на Европскиот парламент, Антониот Тајани од Европската народна партија (EPP) е новиот претседател на Европскиот парламент, откако победи во четвртиот и решавачкиот круг од гласањето во вторникот вечерта со поддршка од 351 пратеник,…


 
 

Објавено: 17/01/2017

Тајани во водство на изборите за претседател на Европскиот парламент

По првата рудна од гласањето за претседател на Европскиот парламент во вторник во Стразбур во водство е Европскиот народна партија (EPP) Антонио Тајани со 274 освоени гласови, додека неговиот противкандидат од редовите на социјалдемократите Џани Питела доби поддршка од 183 пратеници.


 
 

Објавено: 17/01/2017

Напаѓачот во ноќниот клуб во Истанбул ја призна вината

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска го потврди приведувањето на напаѓачот кој го изведе крвавиот пир за Нова Година во ноќниот клуб во Истанбул, пренесуваат американските медиуми. Пред новинарите во Анкара Јилдерим изјави дека човекот во…


 
 

Објавено: 17/01/2017

Уапсен напаѓачот во ноќниот клуб во Истанбул

Мажот кој на новогодишната ноќ уби 39 луѓе во нападот во ноќниот клуб „Reina“ во истанбулскиот кварт Ортакеј, е уапсен во полициска операција во Истанбул во округот Есенјурт, пренесуваат во понеделникот ноќта турските медиуми. Весникот…


 
 

Објавено: 16/01/2017

Трамп најавува построг визен режим за некои европски земји

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во интервју за британски “Times” и германски “Bild” изјави дека НАТО е застарена организација, а исто така се осврна и на ситуацијата во Европската унија (ЕУ), визниот режим за Европејци, како и на односите со Русија.


Партнери на Правдико