Правдико

princegeorge1

Наводен поддржувач на Исламска држава oбвинет дека поттикнувал напад врз принцот Џорџ

Поддржувач на групата Исламска држава бил даден на суд во Британија за поттикнување напади врз 4-годишниот принц Џорџ. Обвинителите велат дека 32-годишниот Хуснаин Рашид ...

Прочитај повеќе...

birmingham1

Велика Британија одреди казна затвор за жена која ја присилувала својата ќерка тинејџерка да стапи во брак

Британија осуди жена на четири и пол години затвор затоа што ја присилувала својата ќерка тинејџерка да стапи во брак со роднина во Пакистан. Жртвата вели дека имала 13 години ...

Прочитај повеќе...

iscezna-ischezna

Жената што исчезна во Струга, пронајдена во Скопје

Педесет и тригодишната жена со иницијали Б.М. која беше пријавена за исчезната во полициската станица во Струга, била пронајдена на улицата „192“ ...

Прочитај повеќе...

33167904_1976196915725204_1167687735314481152_n-800x450

(Видео) Груевски утринава дојде на „Траекторија“, но не ја слушна пресудата за „Тенк“

Експремиерот Никола Груевски изутринава дојде на судењето за „Траекторија“, но тоа се одложи и тој си  замина од судот, не чекајќи да ...

Прочитај повеќе...

monstrum-sjo-sudenje-fatime-fetai-lence-ristovska-gavril-bubevski-1 (1)

„Убивме човек”, го читаше судијата повлечениот исказ на Хаки Азири за „Монструм”

Над 2 часа трае рочиштето на кое петтообвинетиот во „Монструм“, Хаки Азири говореше што правел на критичниот ден кога се случило убиството. „Имав ...

Прочитај повеќе...

28033208_10213336026167920_659330023_o

Хаки Азири од мобилниот телефон на Фатиме Фетаи го препозна Љупчо Тодоровски Радникот

На продолжението на денешното рочиште на кое судот го испитува обвинетиот Хаки Азири за предметот „Монструм“, обвинителката Фатиме Фетаи му посочи слика ...

Прочитај повеќе...

A9E60100-9D79-4048-85D3-DB531B7967FD_cx32_cy5_cw47_w1023_r1_s

Две години затвор за Никола Груевски за „Тенк“

Две години затворска казна доби поранешниот премиер Никола Груевски за предметот „Тенк“ на СЈО, односно за набавката на блиндираниот мерцедес за 600 ...

Прочитај повеќе...

Nikola-Gruevski_2

Денеска прва пресуда за Груевски – му се заканува затвор до 3 години

Во кривичниот суд во Скопје попладнево судијката Добрила Кацарска ќе ја соопшти пресудата за предметот „Тенк“ на СЈО за набавката на екстралуксузниот ...

Прочитај повеќе...

22-франција

Француската влада предупреди на можни протести по барањето на судот муслиманите да ги тргнат „рамазанските шатори“

Француските власти се предупредени дека муслиманите би можеле да го запалат соседството во едно од предградијата на Париз претежно населено со мигранти откако судот нареди отстранување на ...

Прочитај повеќе...

carles-puigdemont

Германските обвинители сакаат да го екстрадираат поранешниот лидер на Каталонија

Германските обвинители во вторникот соопштија дека подготвуваат апликација за да ѝ го екстрадираат поранешниот каталонски лидер, Карлес Пуџдемон, на Шпанија, врз основа ...

Прочитај повеќе...

princegeorge1

Наводен поддржувач на Исламска држава oбвинет дека поттикнувал напад врз принцот Џорџ

1
birmingham1

Велика Британија одреди казна затвор за жена која ја присилувала својата ќерка

2
iscezna-ischezna

Жената што исчезна во Струга, пронајдена во Скопје

3
33167904_1976196915725204_1167687735314481152_n-800x450

(Видео) Груевски утринава дојде на „Траекторија“, но не ја слушна пресудата за

4
monstrum-sjo-sudenje-fatime-fetai-lence-ristovska-gavril-bubevski-1 (1)

„Убивме човек”, го читаше судијата повлечениот исказ на Хаки Азири за „Монструм”

5
28033208_10213336026167920_659330023_o

Хаки Азири од мобилниот телефон на Фатиме Фетаи го препозна Љупчо Тодоровски

6
A9E60100-9D79-4048-85D3-DB531B7967FD_cx32_cy5_cw47_w1023_r1_s

Две години затвор за Никола Груевски за „Тенк“

7
Nikola-Gruevski_2

Денеска прва пресуда за Груевски – му се заканува затвор до 3

8
22-франција

Француската влада предупреди на можни протести по барањето на судот муслиманите да

9
carles-puigdemont

Германските обвинители сакаат да го екстрадираат поранешниот лидер на Каталонија

10

Граѓанско Право

Заштита на личните податоци кога поднесувате барање за одобрување на кредит

Кога поднесувате барање за одобрување на користење на кредит, потребно е да пополните образец во вид на формулар. При пополнување на формуларот од различни причини (најчесто поради незнаење или поради потреба од одобрување на кредитот) не…

Законски правила при вршење на видео надзор

Видео надзорот и следењето преку монитори е во постојан пораст и во Македонија. Податоците кои се собираат при видео надзорот, најчесто се слики, кои се однесуваат на идентификувано лице или на лице кое може да…

Односите на извршителите со јавноста и судската заштита на странките во постапката

Автор: М-р Леонида Џумеркоска Извор: Правен дијалог бр. 17 – март 2018 Во различни периоди постоела различна организација на извршителската дејност во Република Македонија во зависност од политичките и општествените уредувања на правниот систем во…

Кривично Право

Трговија со влијание-кривично дело кое тешко се открива

Автор: Вања Михајлова Извор: Правен дијалог бр. 17 – март 2018 Трговијата со влијание е вид на корупција, која иако е криминализирана, многу малку  е позната меѓу НВО, медиумите  кои се бават со проблемот на корупција,…

Европски извештај – кога, како, зошто?

„Европскиот извештај – Извештај за сообраќајна незгода“ е образец изготвен од Националното биро за осигурување на Република Македонија. Истиот се добива бесплатно од друштвото за осигурување при склучување договор за задолжително осигурување (полиса) и на…

За колку време застаруваат сообраќајните прекршоци?

(Обновено 15.02.2018) Учесниците во сообраќајот се должни да постапуваат во согласност со прописите за правилата на сообраќајот, со сообраќајните знаци поставени на патот и со знаците и наредбите што ги даваат униформираните полициски службеници. Исто…

Работни односи / Социјална заштита

Заштита на приватноста на работното место

Секој работник очекува да има приватност на работното место, дури и кога ги користи работните простории и опремата на работодавецот. Се разбира работењето за друг би значело и делумно откажување од својата приватност. На работодавецот…

Постапка за еднократна парична помош за новороденче

Еднократна парична помош за новороденче се обезбедува на семејството за прво новородено дете. Како прво новородено дете се смета дете кое е прво живородено дете по ред на раѓање на мајката. За прво новородено дете  ќе се…

Додатоци на плата кои им следуваат на вработените во МВР

Работниците во Министерството за внатрешни работи имаат право на плата и надоместок на плата, согласно со закон, Колективен договор на Министерството и договор за вработување. Платата  на работникот  му  се  обезбедува  од  средствата  на  Министерството сразмерно …

Управно право / Правосудство

Кои патнички автомобили се ослободени од акциза при увоз во Македонија

Патнички автомобили се ослободени од акциза при нивниот увоз и при пуштање во акцизно правен слободен промет кога се наменети за реализација на проект финансиран со парични средства добиени врз основа на договор за донација,…

Независноста на судството како предуслов за заштита на човековите права

Автор: Доц. д-р Марјан Габеров Извор: Правен дијалог бр. 17 – март 2018 Остварениот степен на независност на правосудниот систем претставува клучен индикатор за достигнатото ниво на владеење на правото и демократијата во една земја. Правосудниот…

Улогата на Судскиот совет во гарантирање и заштита на човековите права и владеење на правото

Автор: Елизабета Васкова Извор:Правен дијалог бр. 17 – март 2018 Од осамостојување на Република Македонија па се до денес, заложбите за создавање на независен и самостоен судски систем како трета власт, биле секој пат  потенцирани…

Трговско право / Стопанство

Арбитражата и примената на членот 6 од Европската конвенција за заштита на човековите права

Автор: м-р Нена Николовска Извор: Правен дијалог бр. 17 – март 2018 Правото на фер и правично судење како едно од основните човекови права ужива заштита во домашното и меѓународното право. Во членот 6 од Европската…

Како треба да изгледа и што се треба да содржи вашата професионална фактура?

Често се случува да се направи превид и да се занемари изгледот и содржината на една фактура. Фактурата како основен документ во бизнис кореспондецијата ја одредува успешноста на Вашиот бизнис и од неа зависи дали…

Физичките лица како вршители на угостителска дејност

Угостителска дејност покрај  трговски друштва и трговци поединци можат да ја вршат и физички лица. За разлика од трговските друштва и трговците поединци кои се упишуваат во трговскиот регистар, физичките лица кои  вршат угостителска дејност…

ЕУ / Меѓународно право

Насилство врз децата во сајбер-просторот – осврт на меѓународната правна рамка

Автор: М-р. Васка Бојаџи Извор: Правен дијалог бр.15, Институт за човекови права Насилството врз децата е сеприсутен феномен кој не познава политички, културни, економски и технолошки граници. Како резултат на забрзаниот развој на информатичките и комуникациските…

Обврски на земјите членки на Шенгенскиот договор

Слободното движење на луѓето претставува основно право кое што Европската Унија им го гарантира на своите граѓани. Ова право го овластува секој граѓанин да патува, работи и живее во која било земја членка на ЕУ…

УНХЦР – Начин на управување и нејзина организација

УНХЦР (Високиот Комесаријат за бегалци при ОН) претставува агенција за бегалци која се наоѓа под надлежност на Обединетите Нации. Со неа управува Генералното Собрание и Економскиот и Социјален Совет на Обединетите Нации. Извршниот Комитет на…

Вести

Партнери на Правдико