10 најбезбедни градови во светот | Правдико

Правдико

   

10 најбезбедни градови во светот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Критериумите според кои се бирани градовите се: здраственото осигурување, дигиталната и личната безбедност како и спрема поставената инфраструктура.

Од година во година се случуваат се повеќе терористички напади, природни катастрофи и разни други несреќи, што има големо влијание врз безбедноста на луѓето кои живеат во тие градови.

Безбедноста е е еден од најважните фактори во животот на луѓето. Следат 10 најбезбедни градови во 2015 година според дигиталната безбедност, здраственото осигурување, безбедната инфраструктура како и личната безбедност на граѓаните.

1

10. Њу јорк е единствен амерички град кој се најде на листата 10 најбезбедни градови. Иако овој град рушеше рекорди во криминал во 1990 година со преку 2.254 убиства, криминалот во овој град е значително намален така што во 2013 имало само 335 убиства. Њу јорк е на високото 3-то место по дигитална безбедност.

2

9. Мелбурн, Австралија – Овој австралиски град го држи  високото второ место за безбедна инфраструктура.

3

8. Торонто

4

7. Цирих – Посебно се истакнува во областа на здраствената заштита и инфраструктура

5

6. Сиднеј

6

5. Амстердам 

7

4. Стокхлом

8

3.Осака

9

2.Сингапур

10

1. Токио

Извор: Курир.рс

Препорачуваме

Партнери на Правдико