15 јули ќе биде неработен ден и нема да се одработува | Правдико

Правдико

   

15 јули ќе биде неработен ден и нема да се одработува

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 15 јули, среда, е неработен ден за сите граѓани, поради одржување на предвремените парламентарни избори. неработниот ден нема да се одработува.

„Прогласувањето на 15 јули за неработен ден е согласно заклучокот на Владата од 74-тата седница, одржана на 7 јули, заради непречено спроведување на предвремените парламентарни избори“, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Гласање ќе се спроведува и на 13 и 14 јули, но тие два дена нема да бидат неработни. На 13 јули ќе гласаат позитивните на Ковид-19 и лицата во изолација, а на 14 болните и изнемоштените, затворениците и припадниците на армијата.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико