3.000 евра казна за запалена депонија во Велес | Правдико

Правдико

   

3.000 евра казна за запалена депонија во Велес

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Државен инспектор за животна средина во текот на вчерашниот ден (29 јули) извршил надзор на запалена депонија во Велес, од која бил загаден и воздухот во градот.

По надзорот, изречена е казна од 3.000 евра во денарска противвредност и издадена е наредба за дневно прекривање со земја и 24-часовен надзор, согласно Законот за управување со отпад.

Државниот инспекторат за животна средина продолжува со надзори на општинските непрописни депонии, и тоа во: Пробиштип, Охрид, Струмица, Берово, Ново Село, Русино и секаде каде што комуналните претпријатија не постапуваат согласно закон.

Воедно, се известуваат сите потенцијални загадувачи дека Инспекторатот повеќе не дава опомени, туку преминува директно на санкции.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико