50 милиони денари од Владата за поддршка на весниците | Правдико

Правдико

   

50 милиони денари од Владата за поддршка на весниците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По предлог на министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, на седница Владата го донесе новиот текст на Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2019 година.

Средствата за реализација на оваа програма, утврдени со буџетот за 2019 година, се во износ од 50.000.000 денари, а Генералниот секретаријат на Владата на Република Северна Македонија ќе објави јавен повик за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за пријавување на интерес за средствата од оваа програма во рок од три дена од денот на влегувањето во сила на оваа програма.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико