Ќе се бираат членови на избирачките одбори за Локалните избори 2017 | Правдико

Правдико

   

Ќе се бираат членови на избирачките одбори за Локалните избори 2017

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Избирачките одбори кои ќе ги спроведуваат Локалните избори 2017 од денеска до 25 август треба да бидат комплетирани по случаен избор преку софтверот и базата на административци на Државната изборна комисија.

Изборот ќе се врши во Домот на АРМ со присуство на членовите на изборните комисии од 80-те општини и Градот Скопје.

Најдоцна до 26 август, пак, до ОИК предлози за членови на избирачките одбори и нивните заменици треба да достават и политичките партии во опозиција, кои на последните избори за пратеници освоиле најмногу гласови, и политичките партии на власт, кои на последните избори за пратеници освоиле најмногу гласови.

Општинските изборни комисии најдоцна до 27 август треба да ги формираат избирачките одбори што ќе ги спроведуваат локалните избори закажани за 15 октомври.

Извор:Тв24

Препорачуваме

Партнери на Правдико