Абот не демантира дека им плаќа на шверцерите да ги вратат мигрантите | Правдико

Правдико

   

Абот не демантира дека им плаќа на шверцерите да ги вратат мигрантите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Австралискиот премиер Тони Абот не демантира дека властите на земјата им платиле на шверцерите да го вратат мигрантите во Индонезија и нагласи дека прават сè за сузбивање на илегалната имиграција.

toni_abot

Според првичните резултати од истрагата, австралиските власти им платиле 30.000 долари на шверцери, кои превезле 65 имигранти за да ги вратат во Индонезија.

Набргу откако дојде на власт, во септември 2013 години, конзервативната влада на Абот почна вооружена акција, чија цел е да се оневозможи на мигрантите преку море да дојдат во Австралија.

Од декември 2013 година, до австралискиот брег пристигнал само еден брод со мигранти, а пред тоа тоа била секојдневна појава. Стотина мигранти го изгубиле животот, обидувајќи се да стигнат до Австралија.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико