Адвокат го откажал полномошното на обвинетиот во случајот Сребреница | Правдико

Правдико

   

Адвокат го откажал полномошното на обвинетиот во случајот Сребреница

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судењето на осум поранешни припадници на специјалната бригада на Министерството за внатрешни работи на Република Србија за воени злосторства против цивилите во селото Кравица во близина на Братунац, во случајот “Сребреница” не се одржа, бидејќи на расправата не дојде еден од адвокатите на обвинетиот.

Пред Одделот за воени злосторства на Вишиот суд во Белград не се појавил адвокатот Мирослав Перковиќ, кој го откажал полномошното на својот клиент Драгомир Паровичу.

“Во случајот ” Сребреница” го откажав полномошното на обвинетиот Парович поради повреда на правата на обвинетиот, од самиот почеток на истрагата и предистражната постапка, до денес”, рече Перковиќ, додавајќи дека затоа не сака да учествува во процесот.

Судењето, како што е планирано, ќе се продолжи во понеделник на 13 февруари со преслушување на изјавите на обвинетиот Боро Милетиќ кој ги даде во текот на истрагата.

Судењето со читање на обвинението почна во понеделникот, 6 февруари. За воени злосторства против цивилното население во сојузништво се обвинети Недељко Милидрагович, Алекса Голијанин, Миливоје Батиница, Александар Дачевич, Боро Милетиќ, Јован Петровиќ, Драгомир Васиќ Парович и Видослав Васич.

Тие се обвинети заедно со неидентификувани припадници на специјалната бригада на РС во просториите на земјоделските работни задруги и околу нив учествувале во убиствата на стотици муслимани.

Препорачуваме

Партнери на Правдико