Адвокатите кои не се појавија на „Шамарите во Центар“ казнети со по илјада евра | Правдико

Правдико

   

Адвокатите кои не се појавија на „Шамарите во Центар“ казнети со по илјада евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на судечкиот совет кој го води случајот „Насилство во Центар“, Душан Јосифов, ги казни со илјада евра адвокатите на обвинетите кои не дојдоа на денешното рочиште за шамарите во центар, поради обврски на други судења во Кривичниот суд.

На следното рочиште исказ ќе дава сведок кој бил присутен на настаните.

За насилствата пред општинската зграда во општина Центар на 10 јуни 2013 година, обвинети се повеќе лица, меѓу кои поранешниот премиер Никола Груевски, екс министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, актуелната пратеничка во Собранието Даниела Рангелова и тогашниот советник во општина Гази Баба Александар Трајковски.

На минатото рочиште за „Насилство во Центар“ исказ пред судот даде поранешниот директор на ПОЦ и актуелен градоначалник на општина Центар Саша Богдановиќ.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико