Адвокатите на Горан Грујевски и службеничките во УБК на завршни зборови пред пресудата | Правдико

Правдико

   

Адвокатите на Горан Грујевски и службеничките во УБК на завршни зборови пред пресудата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во кривичниот суд ќе бидат изнесени завршни зборови во случајот „„Тврдина 2“ во кој првообвинет е поранешниот разузнавач Горан Грујевски, кој е во бегство и уште шест службенички во УБК. Нему му се суди во отсуство.

Тиe се обвинети дека незаконски ја уништиле документацијата за опремата за прислушување. Според Кривичниот законик, доколку бидат осудени ним им се заканува казна затвор од 3 меесеци до пет години.

За денеска е закажано и ново рочиште за случајот „Транспортер“, во кој  првообвинет е ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, за злоупотреби со превозот на ученици во Битола, заедно со уште 20 лица. Минатото рочиште се одложи поради отсуство на една од обвинетите.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико