Адвокатот на Јовановски: Доктор му предлага да прави операција, а се проверува и дали има карцином | Правдико

Правдико

   

Адвокатот на Јовановски: Доктор му предлага да прави операција, а се проверува и дали има карцином

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Адвокатот Сашо Дуковски ги прашуваше судиите каде е лекот за Бојан Јовановски откако претходно повтори дека неговиот клиент треба да излезе од притвор бидејќи неговата здравствена состојба е лоша. Дуковски потенцира дека абдоменален хирург предлага Јовановски да прави операција, а земен му е и материјал за да се провери дали има карцином.

„Абдоменален хирург даде предлог за операција веднаш и вели строг хигиено-диететски режим од супспецијалист, абдоменален хирург. Затворскиот лекар вели дека треба строг хигиено-диететски режим поради новонастаната ситуација, односно чировите кои се зголемуваат поради неадекватен третман. Земен му е материјал да се види дали станува збор за карцином. Денеска Јовановски повторно повраќаше, нонстоп повраќа. Мојот татко почина од нелекуван чир, третманот е со антибиотик, кој не го зема. Затворскиот лекар исто така пишува: ‘Веднаш да се постапи со хигиено-диететски режим’. Ова не го пишуваат бидејќи им е симпатичен Јовановски“, рече Дуковски.

Адвокатот на Јовановски во текот на образложението што го даваше пред судот постојано повторуваше дека неговиот клиент мора веднаш да има хигиено-диететски режим.

„Мојата реторика се однесува во еден и единствен правец, само да му укажам на судот дека не може десет супспецијалисти и најмалку двајца затворски лекари да предлагаат операција, да предлагаат хигиено-диететски режим веднаш, а тој е во затвор, каде што е во ќелија со други затворени лица, место кое е расадник на бактерии. Вака понатаму не може да продлжи, не може во една постапка странките да не бидат еднакви“, посочи Дуковски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико