Адвокатот Стеваноски тужи директор за клеветење на „Шарената револуција“ | Правдико

Правдико

   

Адвокатот Стеваноски тужи директор за клеветење на „Шарената револуција“

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Адвокатот Жарко Стеваноски поднел кривична пријава против директорот на прилепското Јавно претпријатие за просторни и урбанистички планови Прилеп, обвинувајќи го дека ја злоупотребил службената положба со тоа што подготвил неточен извештај што го поднел во Општина Прилеп, а во кој обвинил дека како последица на протестите на „Шарената револуција“ одделението за јавен паркинг и одделението за јавен градски превоз претрпеле штети, јави „Публикум“.

Кривичната пријава против Бранко Нешкоски, директорот на Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови Прилеп, адвокатот и граѓански активист Стеваноски ја поднел до Основно јавно обвинителство (ОЈО) Прилеп, а покрај за злоупотреба на службената положба и овластување, го обвинува Нешкоски и за фалсификување службена исправа и за повреда на рамноправноста на граѓаните.

Со кривичната пријава Нешкоски се сомничи дека како директор на јавното претпријатие во текот на мај 2016 година, со искористување на својата службена положба и овластување и со пречекорување на границите на своето службено овластување, подготвил предмет на кој ставил печат и свој потпис и кој во форма на известување го доставил до Советот на Општина Прилеп. Во него, како што тврди адвокатот Стеваноски, внел невистинити податоци дека Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови Прилеп, односно одделението за јавен паркинг и одделението за јавен градски превоз, константно трпеле материјални штети кои биле директно предизвикани од протестите што се одвивале од 19 април до 6 мај 2016 година. На таков начин, незаконито користејќи ја својата функција, на оштетениот му нанел штета и го ограничил правото пред Советот на Општина Прилеп да ги демантира лажните податоци.

Стеваноски, инаку, е најистакнатиот активист на „Шарената револуција“, а против него од прилепската полиција и од Општина Прилеп беа поднесени еден куп кривични пријави. Тој ќе биде суден во Основниот суд во Прилеп во вкупно шест одвоени судски постапки, за графитот „Че си лежите“ пред коловозот на општинската зграда. Прилепската полиција против него поднела уште две нови прекршочни пријави, за сторен наводен прекршок по член 191 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, иако една од судските постапки на почетокот на годинава заврши со ослободителна пресуда.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико