АКРСМ унапредена од членка набљудувач во придружна членка во најзначајната европска адвокатска заедница – CCBE | Правдико

Правдико

   

АКРСМ унапредена од членка набљудувач во придружна членка во најзначајната европска адвокатска заедница – CCBE

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На 27.11.2020 година, на пленарната седница на Советот на комори и адвокатски организации од Европа – CCBE, е донесена Одлука со која е усвоено  барањето за унапредување на статусот на членството на Адвокатската комора на Република Северна Македонија од членка набљудувач во придружна членка.

Сите присутни на пленарната седница гласаа ЗА, без ниту еден воздржан ниту против, и донесувањето на одлуката беше пропратено со аплауз од сите присутни.

CCBE e најзначајната Европска адвокатска заедница во која членуваат над еден милион адвокати од сите европски држави – членки на ЕУ и останати.

Препорачуваме

Партнери на Правдико