„Ал Џезеира“: Хојт Ји ќе биде нов амбасадор во Македонија | Правдико

Правдико

   

„Ал Џезеира“: Хојт Ји ќе биде нов амбасадор во Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Високиот функционер на Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, ќе биде нов амбасадор на САД во Македонија, објави „Ал Џезеира Балканс“.

Дописникот на „Ал Џезеира Балканс“ од Вашингтон вели дека добил потврда од Стејт департментот дека Хојт Ји ќе го замени Џејс Бејли, кој е амбасадор  во Македонија од 2014 година.

Хојт Ји е заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико