Правдико

   

Албанската полиција заплени еден тон марихуана

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Албанската полиција спречи обид за меѓународна трговија со голема количина мархиуана, чија крајна дестинација била Италија.

– Во акцијата на полицијата од Фиер во соработка со партнерите на Гуарда ди Финанца запленети се околу илјада килограми марихуана. Запленет е и голем моторен чамец, на кој била натоварена дрогата. Кога полицијата го забележала чамецот на неколку милји во водите на Јонско Море, кај Валона, шверцерите побегнале во правец на брегот и застанале кај селото Бишан, каде што реката Вјоса се влева во морето, стои во полициското соопштение.

Нарко шверцерите успеале да и избегаат на полицијата.

Во меѓувреме, италијанската полиција уапсила 32-годишен Албанец во чиј камион биле откриени 155 килограми марихуана и помала количина хашиш, која на нарко пазарот, според полицијата, би достигнала вредност од милион евра. На уапсениот му се одземени три мобилни телефони и поголем износ на пари. Дрогата била прошверцувана од Албанија.

Италијанската полиција деновиве заплени 830 килограми дрога (564 килограми марихуана и 266 килограми хашиш) во магацин на Албанец.

Лани, според полициската статистика, биле запленети 78 тони марихуана прошверцувани од Албанија.

Извор: НоваТв

Партнери на Правдико