Амнести:Во Македонија ограничена слободата на изразување | Правдико

Правдико

   

Амнести:Во Македонија ограничена слободата на изразување

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во годишниот извештај за Состојбата со човековите права во светот, објавен денеска, Амнести интернешнал оценува дека во Македонија имало се поголемо ограничување на слободата на изразување. Амнести го осудува срамниот и неефикасен глобален одговор на конфликтите и кршењата на човековите права.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико