Амнести жали за „неволјите“ од извештајот во кој се обвинува Украина дека ги загрозува цивилите | Правдико

Правдико

   

Амнести жали за „неволјите“ од извештајот во кој се обвинува Украина дека ги загрозува цивилите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Амнести интернешенел соопшти дека „длабоко жали за вознемиреноста и гневот“ предизвикани од извештајот во кој се обвинува Украина дека ги изложува цивилите на руски оган. Во извештајот од 4 август се вели дека украинската војска ги загрозува цивилите со тоа што ги сместува во станбени згради, училишта и болници и започнува контранапади од густо населените области.

Шефот на канцеларијата на Амнести во Украина поднесе оставка во знак на протест, обвинувајќи ја организацијата „за папагалска пропаганда на Кремљ“. Претседателот Володимир Зеленски рече дека групата за права се обидела „да ја амнестира терористичката држава и да ја префрли одговорноста од агресорот врз жртвата“.

Групата за човекови права објави дека „целосно стои зад овие наоди“. „Ова не значи дека Амнести интернешнал ги смета украинските сили одговорни за прекршувањата извршени од руските сили, ниту дека украинската војска не презема соодветни мерки на претпазливост на друго место во земјата“, се вели во извештајот. Во извештајот на Амнести се наведени инциденти во кои украинските сили се чини дека ги изложиле цивилите на опасност во 19 градови и села во регионите Харкив, Донбас и Миколаев.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико