Амнестија за 6.966 затвореници во Мјанмар | Правдико

Правдико

   

Амнестија за 6.966 затвореници во Мјанмар

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Властите на Мјанмар денеска соопштија дека во државата се амнестирани 6.966 затвореници, меѓу кои има и 150 кинески државјани, кои минатиот месец беа осудени на казни затвор од 20 години поради илегално сечење дрва во мјанмарските шуми.

30072015124704_myanmar-prisoners-jpg

Меѓу амнестираните има и 60 други странски државјани.

Простувањето на затворските казни е лична одлука на мјанмарскиот претседател Теин Сеин, кој во директивата до затворските власти побарал да не згрешат и да биде ослободен некој затвореник „кој не е превоспитан“.

Функционери на Министерството за внатрешни работи и информации, кои ја соопштија веста за амнестијата, одбија да кажат дали меѓу лицата на кои им е простена казната има и политички затворенуици.

Медиумите најавија дека на оваа тема ќе се огласи и опозицијата, од како ќе има увид во списокот на ослободените затвореници.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико