АМСМ: Од денеска не е задолжително поседувањето зимска опрема | Правдико

Правдико

   

АМСМ: Од денеска не е задолжително поседувањето зимска опрема

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата завршува денеска, потсети Авто-мото сојузот на Македонија.

Во редовниот извештај за состојбата на патиштата АМСМ соопшти дека сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози и се препорачува внимателно возење, приспособена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани-Македонска Каменица-Делчево, Виница-Берово, Гостивар-Стража, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Катланово-Велес, Крушево-Демир Хисар и Ресен-Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

АМСМ предупредува дека на патниот правец А2 Стругa-Ќафасан, од бензинската пумпа КМР до Добра Вода-с. Франгово (во должина од 3 км), се препорачува исклучително внимателно управување со возилата поради дупки на коловозот. На самото место поставена е соодветна патна сигнализација и ограничување на брзината од 30 км/час.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико