АМСМ препорачува да се вози внимателно по влажните коловози | Правдико

Правдико

   

АМСМ препорачува да се вози внимателно по влажните коловози

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има во Делчево, соопшти Автомото-сојузот на Македонија.

amsm

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонски Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д.Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен-Буково.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјава.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико