Правдико

   

Анкета: Европејците сакаат укинување на Шенген-зоната поради мигрантите

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Најголем дел од граѓаните на европските земји, меѓу кои најмногу Французите и Британците, сакаат Шенген-зоната да биде укината поради приливот на мигранти, покажуваат резултатите од најновата анкета, чиишто резултати денеска ги објави францускиот весник „Фигаро“.

Речиси 70 проценти од Французите се за тоа повторно да се воспостават границите меѓу земјите-членки на ЕУ и, барем привремено, на границите да се постават контролни пунктови.

За укинување на Шенгенскиот договор се 63 проценти од Британците, 59 проценти од Холанѓаните, 56 проценти од Италијаните и 53 проценти од Германците.

Извор: Мета.мк

Партнери на Правдико