Антикорупционерите до Џафери: Премиерот не може да биде и министер за финансии | Правдико

Правдико

   

Антикорупционерите до Џафери: Премиерот не може да биде и министер за финансии

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Антикорупциска комисија пред почеток на денешната седница испратила извесување до престедателот на Собранието, Талат Џафери во кое навела дека изборот на премиерот за министер за финасии е судир на интереси.

Антикорционерите  во писмо се повикуваат на Законот за судир на интереси во кој пишува дека премирска функција е неспоива со други јавни функции. НОВА, го објавува писмото упатено до претседателот на Собранието.

Се очекува Владата да го повлече предлогот на Заев, тој да биде и министер за финансии но, неизвесно е дали Тевдовски ке остане да го води овој ресор, како министер за финансии.

Извор: НоваТВ

Партнери на Правдико