Антикорупциска ќе го истражува трошењето буџетски пари во Собранието | Правдико

Правдико

   

Антикорупциска ќе го истражува трошењето буџетски пари во Собранието

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе испитува како се трошат буџетските пари во државните и во јавните институции и друштва. Во фокусот ќе биде Собранието и користењето на патни трошоци, а ќе се испитуваат и одлуките за користење службени возила, за репрезентации, надоместоци за превоз, за стан, за одвоен живот.

Отворена е постапка и за вработување на блиски лица во Министерството за локална самоуправа и за користење возила за приватни цели. Антикорупциската комисија ќе ги испитува и начините на кои е извршен избор на канцелариските простории на поранешните претседатели на државата.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико