Антикорупциската комисија: Градоначалникот на Струга да се гони кривично | Правдико

Правдико

   

Антикорупциската комисија: Градоначалникот на Струга да се гони кривично

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Антикорупциската комисија поведе иницијатива за кривична постапка против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, бидејќи има сознанија дека работел спротивно на законите и јавниот интерес и нетранспарентно трошел општински пари.

Антикорупционерите се повикаа на ревизорски извештаи за финансиското работење на Општината, каде што биле нотирани голем број нерегуларности.

Комисијата ќе ги бара од Државниот завод за ревизија (ДЗР) сите извештаи за работењето на Општината во последните 5 години.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико