Апелација ја потврди казната за дедото на Тамара за обид за убиство на Тодоров | Правдико

Правдико

   

Апелација ја потврди казната за дедото на Тамара за обид за убиство на Тодоров

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Апелација ја потврди првостепената казна за дедото на малата Тамара, Љупчо Стојановски кој беше осуден на казна затвор од седум и пол години поради обидот за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Одлуката на Апелација е испратена до Кривичниот суд.

Стојановски се обиде да пука врз Тодоров на денот кога тој требаше да ја предаде министерката функција на 1 јуни 2017.

Малата Тамара Димовска почина пред повеќе од 4 години, чекајќи операција на рбетот во странство. Против лекарите сега се води судски процес. 

Извор: НоваТВ

Препорачуваме

Партнери на Правдико