Апелација ја потврди пресудата за лажната докторка од Кавадарци | Правдико

Правдико

   

Апелација ја потврди пресудата за лажната докторка од Кавадарци

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Апелацискиот суд од Скопје ја потврди пресудата на Основен суд Кавадарци со кој лажната докторка од овој град беше осудена на 11 месеци затвор и парична казна од 250 евра.

school+health

Информацијата ја потврди в.д. претседателката на кавадаречкиот суд Елизабета Петковска. Првостепениот суд ја прогласи Љ.К. за виновна за трите кривични дела за кои беше обвинета. Измама, фалсификување на исправа и надрилекарство,потсети Петковска.

Пред една година државен санитарен и здравствен инспектор по вонреден инспекциски надзор донесе решение за отстранување на лажната млада докторка од Здравствениот дом во Кавадарци каде што работеше извесно време. Министерството за здравство поднесе кривична пријава до Јавното обвинителство.

Извор: Утрински

Препорачуваме

Партнери на Правдико