Апелација ќе расправа по вторпат за пасошот на Груевски | Правдико

Правдико

   

Апелација ќе расправа по вторпат за пасошот на Груевски

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Адвокатите на Никола Груевски, обвинет од СЈО во случаите ТНТ, Титаник, ТНТ и насилство, се жалеа на одлуката на кривичен да не му го врати пасошот на него и на Сашо Мијалков.

Тие бараа судот да постапи на ист начин како со пасошот на премиерот Зоран Заев, кому судот му го врати пасошот.

Барањата на СЈО за мерка притвор Судот ги замени со одлука за привремено одземање на пасошите и забрана за издавање нова патна или друга исправа за преминување на државната граница и редовно јавување еднаш неделно кај надлежно службено лице во Основниот суд Скопје 1-Скопје.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико