Апелација одлучи: Прислушуваните материјали можат да се доказ во предметот за настаните пред општина Центар | Правдико

Правдико

   

Апелација одлучи: Прислушуваните материјали можат да се доказ во предметот за настаните пред општина Центар

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата на Специјалното јавно обвинителство на решението на Основниот суд Скопје 1 за предметот поврзан со настаните во општина Центар во јуни 2013 година и донесе одлука дека доказите прибавени од прислушуваните материјали можат да се употребат како доказ во кривичната постапка.

– Апелацискиот суд Скопје на 04.08.2017 година донесе одлука со која ја уважи жалбата на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите Скопје и го укина решението донесено од Основниот суд Скопје 1 Скопје со кое од списите на предметот се издвоени снимените материјали предложени како доказ за предметот поврзан со настаните во Општина Центар. Со оваа одлука доказите прибавени од прислушкуваните материјали можат да се употребат како доказ во кривичната постапка – се наведува во соопштението од Апелацискиот суд Скопје.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико