Апелација потврди 7 решенија за притвор на кривичниот совет за 27 април | Правдико

Правдико

   

Апелација потврди 7 решенија за притвор на кривичниот совет за 27 април

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Апелацискиот суд потврди 7 решенија за притвор на кривичниот совет за собраниските инциденти што се случија на 27 април, потврди за „Макфакс“ судијата Сафет Кадрии.

Режисерот Борис Дамовски, кој е еден од обвинетите за крвавиот четврток, се жалеше на мерката куќен притвор. Останатите 6 жалби по кои одлучуваше Апелација се однесуваат на мерката притвор која им беше изречена. Меѓу нив се началникот во МВР, Душко Лазаров, и Горанчо Ангеловски од велешкото здружение „Ќосето“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико