Правдико

   

Апелација за два дена треба да одлучи дали Кежаровски останува на слобода

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Апелациониот суд во Скопје најдоцна до вторник треба да се изјасни дали новинарот Томислав Кежаровски ќе остане на условна слобода или ќе мора да се врати во затвор и да ги одлежи преостанати три месеци од затворската казна, пишува „Фокус“.

Tomislav-Kezarovski1-685x320

Апелциониот суд му на намали казната на Кежаровски од четири и пол години на две, откако му се пресмета притворот. По намалувањето на казната, на Кежаровски му остана да одлежи уште три месеци.

Кежаровски, поднесе барање за условен отпуст бидејќи 90 отсто од казната му е одлежена. Првостепениот суд го прифати неговото барање, но Јавното обвинителство поднесе жалба до повисокиот суд, со што одлуката на првостепениот не може да стане правосилна се додека повисокиот суд не се произнесе.

Извор: А1он

Партнери на Правдико