Апостолски: Судот ја одложи оценката на обвинението за 27 април, ги немавме сите докази | Правдико

Правдико

   

Апостолски: Судот ја одложи оценката на обвинението за 27 април, ги немавме сите докази

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Адвокатот на обвинетиот поранешен директор на УБК Владимир Атанасовски, Јордан Апостолски, рече дека судот го одложил рочиштето за оценка на обвинението за 27 април, бидејќи не ги добиле сите докази кои мора да ги имаат во согласност со правото на одбрана. Судот им дозволил да направат увид во доказите, по што повторно ќе биде одржано рочиште за оценка на обвинението.

Во врска со недозволувањето на новинарите да бидат присутни на рочиштето, Апостолски рече дека тие побарале од судот седницата да биде јавна, но судот го одбил барањето, со образложение дека јавноста е предвидена само за судењата, а не и за оценката на обвинението.

„Сметам дека сите судења треба да бидат јавни, особено бидејќи станува збор за сериозен настан”, рече Апостолски.

Во судот претпладнево дојдоа обвинетите и нивните адвокати. Според теоријата на обвинителството, обвинетите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески и Владимир Атанасовски, на почетокот на 2017 година по неуспешните преговори за формирање Влада, со намера да го загрозат уставниот поредок и безбедноста на земјата, подготвиле и реализирале план со акти на насилство да оневозможат мирно примопредавање на власта на новоформираното парламентарно мнозинство.

Обвинетите, како што наведе Обвинителството, ги организирале и материјално ги поддржале масовните протести, првин пред Државната изборна комисија, а потоа и протестите на движењето „За заедничка Македонија“ што кулминираа со насилното влегување во парламентот на 27 април 2017 година.

Организаторите ја вклучиле севкупната партиска структура и материјални средства за исполнување на целта, притоа овозможиле и континуирано намалување на бројот на полициски службеници за обезбедување на протестите и на зградата на Собранието.

Критичниот ден организирале непречено влегување на народните маси во парламентот, вклучувајќи патриотски здруженија и ангажирајќи извршители на насилство.

Во седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, двајца од обвинетите постојано го мобилизирале членството на партијата од Скопје и другите градови во одреден момент да извршат насилен упад во Собранието, знаејќи однапред дека објектот не е соодветно обезбеден и заштитен со полициски сили и дека пречките за влез во Собранието ќе бидат отстранети.

Извршителите на нападот се неправосилно осудени на вкупна казна затвор од над 200 години.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико