Правдико

   

Апсења во Кливленд поради обид за палење на американско знаме

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата во Кливленд уапси 18 лица по кошкањето со демонстрантите, кои синоќа се обидоа да запалат американско знаме во близина на влезот на арената каде се одржуваше конвенцијата на републиканците, соопштија властите.

klivlend-protest

Инцидентот се случил синоќа, а двајца уапсени се обвинети за напад на полицаец кој се обидел да им го одземе знамето, соопшти шефот на полицијата во Кливленд, Калвин Вилијамс, додавајќи дека двајца полицајци се полесно повредени.

Според Вилијамс, при обидот да се запали знамето, се запалиле и панталоните на некои од демонстрантите.

Против 15 уапсени се поведени прекршочни постапки за поттикнување насилство.

За време на конвенцијата на републиканците, која завршува денеска, се уапсени вкупно 23 лица.

Извор: Мета

Партнери на Правдико