Апсење во Шведска за кражба на кралски накит | Правдико

Правдико

   

Апсење во Шведска за кражба на кралски накит

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Шведските обвинители денеска објавија дека едно лице е уапсено под сомневање дека учествувало во грабеж на накитот на кралското семејство.

На 31 јули крадците украле две круни и кугла од катедрала во Странгнаш, западно од Стокхолм, и по грабежот избегале со моторни чамци, соопшти агенцијата „Ројтерс“.

Ништо од украдениот накит, кој датира од 17 век, досега не е пронајдено, објави обвинителството.

Украдените предмети се од непроценлива вредност и нивната препродажба ќе оди тешко, додава агенцијата.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико