Арапските држави ќе воведуваат ДДВ | Правдико

Правдико

   

Арапските држави ќе воведуваат ДДВ

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Асоцијацијата на Саудиска Арабија, Кувајт, Бахреин, Оман, Катар и Обединети Арапски Емирати се согласија да воведе данок на додадена вредност ДДВ, пренесуваат светските агенции.

nafta-30-768x512

Во обид да го намали буџетскиот дефицит, Саудиска Арабија веќе повлече десетици милијарди долари од глобалните инвестициски фондови, меѓутоа парите и понатаму се одливаат како резултат на агресивната надворешна политика, поддршка на анти-владините сили во Сирија и воената кампања во Јемен против бунтовниците подржани од Иран што трае осум месеци.

Одданочувањето до сега се сметаше како алтернативен извор на приходи за заливските држави. Намерата на советот ДДВ-то да го воведат во наредниве три години. Во нивниот модел на ДДВ се исклучени здравството, образованието и социјалните услуги.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико