Асад: Кој ќе го положи оружјето ќе биде амнестиран | Правдико

Правдико

   

Асад: Кој ќе го положи оружјето ќе биде амнестиран

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Сирискиот претседател Башар ал Асад им понуди амнестија на бунтовниците кои во наредните три месеци ќе го положат оружјето и ќе се предадат на властите.

asad

Асад потпиша декрет и повика сите притвореници да бидат ослободени.

Оваа понуда следува откако рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, објави дека владата на неговата земја и Сирија денеска ќе почнат голема хуманитарна акција во Алепо за да им помогнат на граѓаните кои станале заложници на терористите.

Шојгу рече дека руската и сириската војска воспоставиле три коридори за цивилите да можат да го напуштат градот.

Четвртиот коридор ќе биде отворен за екстремистите кои сакаат да го положат оружјето, соопшти Шојгу.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико