Асанж бара од Велика Британија и од Шведска да му ја вратат слободата | Правдико

Правдико

   

Асанж бара од Велика Британија и од Шведска да му ја вратат слободата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж (45) повторно ги замоли Велика Британија и Шведска да ја почитуваат одлуката на Обединети нации според која тој „произволно е затворен“ и да му ја вратат слободата.

– Ги повикувам Велика Британија и Шведска да ја направат вистинската работа и да ми ја вратат слободата – истакна Асанж додавајќи дека Лондон и Стокхолм се однесуваат во спротивност со меѓународните обрвски, пропишани со Универзалната декларација за човекови права.

Во февруари 2016 година работна група во Советот на ОН за човекови права утврди дека Велика Британија и Шведска „произволно го притвориле“ Асанж.

Тој е во Амбасадата на Еквадор во Лондон од 2012 година за да избегне екстрадиција во Шведска каде е осомничен за силување. Асанж стравува дека Шведска би множела да го испорача на САД, каде е обвинет за објавување на доверливи документи.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико