Асанж повика владите да се обединат против шпионажата | Правдико

Правдико

   

Асанж повика владите да се обединат против шпионажата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж вели дека е време европските влади да превземат законски дејства во врска со прислушувањето на САД, откако во објавените документи се открива дека Вашингтон прислушкувал тројца претседатели на Франција.

Dzulijan Asanz-s

Џулијан Асанж, говорејќи за француската телевизија ТФ1 повика Франција да ја преземе водечката улога и да иницира парламентарна истрага за шпионирањето, пренесува Танјуг.

Асанж додаде дека следат и други важни важни документи.

Францускиот претседател Франсоа Оланд претходно истакна дека разговарал со американскиот претседател Барак Обама за наводното прислушување на американски и француски лидери и дека Обама повторно потврди дека ќе се заложи да запре шпионирањето и дека тоа е” неприфатливо помеѓу сојузниците”.

Францускиот премиер Мануел Валс изјави дека САД мора да стори сé што е во нивна моќ за да ги подобри односите со неговата земја, по извештајот дека САД вршеле шпионирање на францускиот претседател Франсоа Оланд и двајцата негови претходници.

Викиликс во вторникот вечерта објави документ со назнака “Топ сикрет”, со податоци во кои се гледа дека американските безбедносни служби ги шпионирале Жак Ширак, Никола Саркози, и актуелниот претседател Оланд, во периодот 2006-2012.

Препорачуваме

Партнери на Правдико