Авганистан: Четири смртни казни за убиството на жена во Кабул | Правдико

Правдико

   

Авганистан: Четири смртни казни за убиството на жена во Кабул

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Авганистанскиот судија на судот во Кабул Сафиулах Моџадеди  денеска објави четири смртни казни за обвинетите кои во март брутално убија жена во градот.

2FAFB86D-45F4-4275-B220-D3DC6A0638F4_cx0_cy4_cw0_mw1024_s_n_r1

Вкупно беа  49 осомничени, меѓу кои 19 полицајци, од кои осум се казни со казна затвор од 16 години, а за 18 беа повлечени обвиненијата. На другите обвинети ќе им се суди во недела .

Убиството на 27-годишната жена по име Фаркхунда во центарот на Кабул, шокираше многумина Авганистанци и доведе до создавање на национално движење за задоволување на правдата. Обвинителите тврдат дека таа беше претепана до смрт, поради лажни обвиненија дека го запалила   Куранот.

Препорачуваме

Партнери на Правдико