Авганистан: Одбиена првата жена кандидат за место во Врховниот суд | Правдико

Правдико

   

Авганистан: Одбиена првата жена кандидат за место во Врховниот суд

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Avganistan-sПрвата жена во Авганистан, кој  поднесе  барање за место во Врховниот суд, Аниса Расоли, не доби доволно гласови од парламентот за нејзино именување.Аниса доби 88 гласови, девет помалку од потребните 97 за прифаќање на незјината кандитатура.

Парламентот побара од претседателот Ашраф Гани да номинира друг судија. Како дел од заложбите да се промовираат жени на високи позиции, Гани претходно назначи две жени за гувернаторки.

Препорачуваме

Партнери на Правдико