Австралија: Национално извинување до сексуално злоставуваните деца | Правдико

Правдико

   

Австралија: Национално извинување до сексуално злоставуваните деца

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Австралискиот премиер Скот Морисон во емотивен говор во Парламентот денеска упати официјално „национално“ извинување кон децата жртви на сексуално насилство извршено од страна на претставници на институциите.

Австралија треба да признае и да се извини за „неслушнатите пискотници на нашите деца“ изјави премиерот пред пратениците во Канбера.

– Денеска ние како држава се соочуваме со неспособноста да чуваме, да веруваме и да даваме пристап до правосудството. Ги молам за извинување децата кон кои не успеавме и родителите чија доверба не ја оправдавме и кои се обидуваат да се справат со последиците од она што се случило, рече Морисон.

Стотици жртви и нивни блиски од целата земја го слушаа говорот од галеријата на Парламентот и од специјално подготвени места. Официјалното извинување следува по петгодишната истрага на специјална комисија на илјадници случаи на сексуално малтретирање деца, кои ги извршиле духовни лица и други луѓе на функции како што се директори на домови за деца без родители, спортски клубови, училишта и младински организации.

Извор: НоваТВ

Партнери на Правдико