Австрија се закани дека ќе ја тужи Унгарија ако не ги прими мигрантите | Правдико

Правдико

   

Австрија се закани дека ќе ја тужи Унгарија ако не ги прими мигрантите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Австрија ќе jа тужи Унгарија доколку таа земја одбие да ги прими назад мигрантите, кои, според европските правила, се обврзани да побараат азил во првата држава на ЕУ во којa влегле минатата година, изјави министерот за внатрешни работи на Австрија, Волфганг Соботка.

volgang

Државите на Централна и на Источна Европа, вклучително и Унгарија, се противат на обидите на ЕУ да ги принуди своите членки да примаат мигранти во согласност со одредени квоти.

– ЕУ е здолжена за спроведување на Даблинскиот договор за државите кои постојано го кршат законот да сносат правни последици. Во овој случај Австрија мора да поднесе тужба . ЕУ мора да постапува по закон – изјавил Соботка.

Владата на Унгарија смета дека Даблинскиот договор одамна е пропаднат и сè уште не се произнела по повод оваа изјава на Соботка.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико