Австрија: Уапсена криминална група - Чеченци, Хрвати и Србин | Правдико

Правдико

   

Австрија: Уапсена криминална група – Чеченци, Хрвати и Србин

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Австриската криминална полиција со помош на Европол уапси седум лица за повеќе кривични дела, вклучително и изнудување пари, шверц на оружје и нелегално коцкање.

austria-shooting

Меѓу обвинетите се наоѓаат три државјани на Чеченија, двајца хрватски државјани, еден Србин и еден австриски државјанин со босанско потекло.

За прв пат поврзаност помеѓу Чеченија, австриски и балкански групи на организиран криминал во однос на хиерархијата и поделбата на трудот, се вели во соопштението на Европол.

Во операцијата спроведена на 22 март во Виена и Хоенемс, Европол им пружи значителна поддршка на австриските власти.

Препорачуваме

Партнери на Правдико